UKRÁN ROMA MENEKÜLTEK RÉSZÉRE ÖNISMERET FEJLESZTŐ TÁBOR

Az UNICEF és a Fővárosi önkormányzat megbízásából egy különleges tréninget tartottunk az Ukrajnából érkező roma származású magyar leányanyák számára. A tréning küldetése az volt, hogy támogassuk ezeket az anyákat a mindennapi kihívások leküzdésében, tudatosítsuk szerepük fontosságát, fejlesszük őket és mintát találjanak, amit követhetnek. Továbbá, hogy ebben a nehéz helyzetben az édesanyákat közvetlenül ösztönözzük gyermekeik oktatásban való részvételét.

Két tréningcsoport volt. Általában 8-tól, 12 főig vettek részt az anyukák, váltott csoportokban. Korosztályi megoszlás szerint közel 18 évestől 35 éves kor között volt. Többeknek kettőnél több gyermeke volt. Szociális hátterüket tekintve a legtöbben Ukrajnából, a háború elől menekült, magyar ajkú, roma származású családanyák voltak. Kevesebben voltak olyan családok is, akik a hazai Anyaotthonból, Családok Átmeneti Otthonából érkeztek a családi táborba.

Amíg az anyák az önismereti, személyiség fejlesztő foglalkozáson vettek részt, addig a legnagyobb kincsüket, a gyermeküket biztonságban tudhatták. Rájuk pedagógusszakos, kedves-lelkes hallgatók vigyáztak és kreatív foglalkozás keretében fejlesztették őket. Így az anyák hosszú idő óta szinte csak most a családi tábor idején voltak először "távol" a gyermekektől, végre minőségi én-időben lehetett részük. Ennek ellenére mégis többeknek volt rossz érzése - lelkiismeret furdalása. Megkérdőjelezték az anyaságuk minőségét ezáltal, hogy most ők jó anyák-e, ha pár órára nincs velük a kisgyermekük. A tréneri megnyugtatás után jelen tudtak lenni nem csak testben, hanem lélekben is.

Az anyaság egy komplex és sokrétű feladat, amely számos kihívással jár. Az Anyatigris Tréning elemeit használtuk fel, hogy az anyáknak olyan eszközöket és tudást adjunk a kezükbe, amelyek segítségével könnyebben navigálhatnak a mindennapi életükben felmerülő kihívások között, amikor hazatérnek. A tréning során a résztvevők megtanulhatják, hogyan legyenek még jobb szülők. A tréning módszertanához tartozott az is, hogy a résztvevő anyák csoportban dolgoztak, majd a csoport és a saját véleményt kiállva képviselték a többiek előtt.